Vitamin D je nezbytný pro lidské zdraví. Je nejen odpovědný za regulaci vstřebávání vápníku a zlepšení hustoty kostní tkáně, ale tento klíčový vitamin má také pozitivní vliv na mnoho jiných chorob, včetně rakoviny tlustého střeva, prsu, různých jiných typů rakoviny, respiračních chorob a diabetu typu 1. Nicméně pouze malé množství vitaminu D potřebného pro lidské zdraví je možné získat z naší stravy. 80% až 90% vitaminu D získává tělo z UVB záření přes kůži.

Studie ukazuje, že používání moderních solárií, která odpovídají normám EU, může významně zvýšit hladiny vitaminu D.

Dr. Frank R. de Gruijl a Dr. Stan Pavel z Leiden University v Holandsku provedli studii srovnávající účinky nízké úrovně UV záření a perorálně podávaného vitaminu D ve vitamínových doplňcích na účastníky studie, u kterých se zjišťovala úroveň vitaminu D a pravděpodobnost jejich nastydnutí. Pro účely této studie, byly vytvořeny tři skupiny. První skupina používala solárium třikrát týdně (v souladu s bezpečnostními pokyny EU). Druhá skupina užívala denně doplňky s 1000 IU/d vitaminu D. Třetí (kontrolní) skupina nepoužívala ani jedno.

Na konci tohoto pokusu hladina vitaminu D v třetí kontrolní skupině klesla. Hladina vitaminu D v druhé skupině, která užívala vitamínové doplňky, se výrazně zvýšila, nicméně nejvyšší hladina vitaminu D byla pozorována v první skupině, která využívala solária.

„Studie ukazuje, že používání moderních solárií, která odpovídají normám EU, může významně zvýšit hladiny vitaminu D. Na severní polokouli je v období mezi zářím a březnem nedostatečné množství slunečního záření, proto aby byla zajištěna dostatečná syntéza vitaminu D přes kůži. Z tohoto důvodu mírné, pravidelné UV expozice v moderních soláriích mohou pomoci, aby se zabránilo nedostatku vitaminu D v zimních měsících „, vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF).